piątek, 26 października 2018

Tęczowy piątek mimo zimna za oknem

Niech dzisiaj będzie kolorowo!
Niech z nieba znikną chmury i zaświeci upragnione słońce.
Załóżmy na siebie niepasujące do siebie wzajemnie rzeczy, niech kolory się kłócą jednocześnie współpracując wzajemnie.
Na Facebooku dodajmy nakładkę z tęczą na profilowe zdjęcie.

grafika art, rainbow, and tumblr
źródło: weheartit

Kiedyś z ciekawości dodałam się do pewnej grupy o krótkiej nazwie składającej się z kilku liter, której członkiem był mój kolega z ówczesnej klasy. Pewnej soboty dodał on tam post o swoim crushu bądź chłopaku. Trochę mnie to zaskoczyło, choć może nie powinno zwracając uwagę na nasza kilkumiesięczną znajomość. Kolejne posty tamtej społeczności nie odbiegały raczej od siebie. Ludzie pisali o swoich uczuciach do innych osób tych samych (albo niekiedy przeciwnych) płci. Nie trafiłam tam na posty, gdzie wiałoby nienawiścią do drugiej osoby. Pełna tolerancja.

I takiej tolerancji powinny uczyć w szkołach. Aż dziwne, że w tak nietolerancyjnym kraju po raz trzeci odbywa się akcja organizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii. Zaryzykowałabym stwierdzeniem, iż to nawet coś lepszego niż lekcje WDŻ-tu (na których niejednokrotnie nauczyciele prowadzący zajęcia nie mają kompetencji albo uczniowie zachowują się, najłagodniej mówiąc, niepoprawnie) poszerzające wiedzę na temat życia wewnętrznego, seksualnego. itd. Przedsięwzięcie ma na celu poszerzanie tolerancje w środowisku osób każdej tolerancji. W końcu w każdym wieku znajdzie się ktoś zamknięty i nieakceptujący, wręcz gardzący osobami LBGTQI. Sama znam takich ludzi, co nie oznacza od razu konieczności obrażania czy poniżania ich. Choć spora część to dopiero uczniowie gimnazjów szkół podstawowych (co bywa (czasami) trochę śmieszne według niektórych) to należy ich traktować tak samo jak innych. Dlaczego jedni ludzie mają być gorsi od drugich?

Komiczne, że taki (kiedyś?) autorytet kościoła jak kapłan Rydzyk nie zachowuje się jak przystało na prawdziwego katolika. ,,Idą przez panseksualizm, przez gender. To jest to zniszczenie młodego człowieka. To jest zniszczenie ducha. " Twierdzeniem o niszczeniu młodych ludzi sam pokazuje swój brak tolerancji, wiadomości i kompetencji. Tacy ,,wazni ludzie kościoła" czesto lubią szukac dziury w całym. Zamiast spojrzeć na sprawę świadomie to wolą ją zmieszać z błotem. Żeby było zabawniej to powiązał to z 100 rocznicą odzyskania niepodległości oraz rocznicą wybrania Jana Pawła II na papieża. Jaki to ma z tym związek? To wie tylko ten wielce mądry człowiek. Cejrowski też jest temu wszystkiemu przeciwny, przez co straciłam do niego uznanie.


Miłości się nie wybiera, miłość się czuje. Każdy potrzebuje czułości. 
"Ludzie nie stają się gejami, lesbijkami czy biseksualistami. Ludzie po prostu zakochują się w ludziach." ~ Calum Hood


44 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy post ;) Masz rację powinno się uczyć tolerancji jednak nie mogę się bardziej wypowiedzieć na ten temat dlatego,że jestem tolerancjna ale szczerze mnie np obrzydza fakt jak osoby homoseksualne w bardzo ,,namiętny" sposób okazują sobie uczucia. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciężki ślę jakże ważny temat poruszyłas. Niby XXI wiek a czasem czuje się jak w średniowieczu ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tolerancja to coś z czym wiele osób ma problem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja staram się być tolerancyjna i tego też uczę dzieci

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem za takimi lekcjami w szkole i nie rozumiem, dlaczego miałoby ich nie być. Czego boją się katolicy? Że ktoś będzie na tych lekcjach mówił dzieciom, że mają być homoseksualni, jak są hetero? Nie! Chodzi o to, żeby szanować innych, nie wyśmiewać się z nich tak, by łatwiej było im być sobą i to tak po prostu, bez żadnego obnoszenia się. A wdżr w szkole? Prowadziłam katechetka, która mówiła, że seks to dopiero po ślubie i kalendarzyk jest najlepszy, a w pierwszej ławce siedziała dziewczyna w ciąży także widać jak adekwatne były jej lekcje.

  OdpowiedzUsuń
 6. U nas to wszystko jest nie tak. Szacunek dla drugiej osoby powienien być priorytetem, nie ważne w co wierzy, z jakiego jest kraju czy jakiej jest orientacji. Szkoda, że sie o tym zapomina...

  OdpowiedzUsuń
 7. Love is love, Polacy mają wielki problem z tolerancją, mam wielu homoseksualnych znajomych i ich po prostu uwielbiam! Są otwarci, serdeczni i nie mają problemu z tym że ja jestem hetero ( a patrząc z ich perspektywy, skoro większość hetero nie akceptuje homo, to dlaczego oni mają akceptować zależność w drugą stronę). Tak samo jest z ludźmi o innym kolorze skóry, wyznających inną religię. Człowiek to człowiek i należy mu się szacunek ;)
  http://ysiakova.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Tolerancja jest bardzo ważna w naszym życiu ☺

  OdpowiedzUsuń
 9. Staram być się tolerancyjna:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Problem polega na tym, że na tęczowym piątku jak innych eventach uczy się dzieciaki, że homoseksualizm, biseksualizm oraz transseksualizm jest tak samo normalny i naturalny jak heteroseksualizm z czym nie mogę się zgodzić. Jedyne czego chciałbym uczyć dzieci to tolerancja polegająca na tym, że takich ludzi nie należy wyzywać, niszczyć, mieszać z błotem i eksterminować(zabijać). Uczyłbym,aby okazywać takim osobom należny człowiekowi szacunek jednocześnie wskazując, że ich zachowania nie były, nie są i nigdy nie będą normalne i naturalne, gdyż jest to w moim przekonaniu odmienność.

  OdpowiedzUsuń
 11. W moim domu każdy był uczony tolerancji. Uczę jej również swoje dzieci. Szkoda że nie wszyscy to praktykują. Świat idzie zupełnie nie w tą stronę którą powinien.

  OdpowiedzUsuń
 12. W szkolach uczą tolerancji, a pewne wzory zachowań dzieci wynoszą z domu rodzinnego. Doskonale to widać, jak uczniowie zaczynają wypowiadac się na ten temat...

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciężko w tych czasach o tolerancję. W szkole przyjaźniłam się z lesbijką, przez co cała szkoła myślała, że ja też jestem innej orientacji. Co z tego, że ona miała dziewczynę (którą też bardzo lubiłam) a ja chłopaka. Przez to byłam nie raz odtrącana i na własnej skórze doświadczyłam czym jest brak tolerancji. Nie zraziło mnie to. Poznałam w swoim życiu więcej osób innej orientacji. Wszyscy w porządku ludzie.
  A kościół bardzo mnie zasmuca, bo to właśnie tam powinniśmy się uczyć miłości do bliźnich, niezależnie od tego jakiej są orientacji, jakiego wyznania, narodowości, jakie mają poglądy zainteresowania, wygląd. Tak niestety nie jest...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hipokryzja kościoła?
   Najbardziej nietolerancyjni są ludzie w wieku szkolnym, niestety. Też coś o tym wiem.

   Usuń
 14. U nas niestety nie było tęczowego piątku. Ale szkoła jest mocno nastawiona na tolerancję, więc może nawet nie było potrzeby.

  OdpowiedzUsuń
 15. U mnie w szkole była akcja związana z tęczowym piątkiem, ale spotkała się z wielkim negatywnym odzewem ;/
  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Mamy XXI wiek, a większość ludzi ma problem z tolerancją.
  To smutne i przerażające, że człowiek, człowiekowi wilkiem.
  Wspieram osoby LGBTQ i się tego nie wstydzę.
  W końcu LOVE is LOVE

  OdpowiedzUsuń
 17. Mnie to przeraża jakie niektórzy maja poglądy 🙈

  OdpowiedzUsuń
 18. Dla mnie cała ta szopka z tęczą i tęczowymi piątkami to taki trochę cyrk bardziej, niż wyraz akceptacji do kogokolwiek. Odkąd pamiętam traktowałam homoseksualistów, jako coś normalnego. Byli ciekawi i interesowało mnie dlaczego ten czy tamten pan lubi akurat innego pana, a nie panią, jednak nigdy nie widziałam w tym niczego złego. I teraz widząc wszędzie tęcze, ubieganie się o tolerancje dla takich stanów rzeczy to już czuję frustrację, bo kurde no... W takim razie to oni nie mają dla siebie akceptacji, skoro tak usilnie szukają jej u innych. Tak myślę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak jak piszesz: takim ciągłym upominaniem chyba większy bunt wzniecają niż tolerancję.

   Usuń
 19. Jak dla mnie wokół mnie jest cały czas za mało tolerancyjnych ludzi. Chociaż rzadko kiedy uczy się nas prawdziwej tolerancji - jeśli sami się tego nie nauczymy to nie możemy liczyć na nikogo innego :( z drugiej strony robi się już z tego prawdziwy teatrzyk, a moim zdaniem homoseksualizm to coś z czego nie należy robić szopki tylko po prostu zaakceptować i już :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo ciekawy wpis. Niestety, Polacy nie są społeczeństwem tolerancyjnym i zarówno niepełnosprawni, jak i ciemnoskórzy, czy osoby o innym wyznaniu są odtrącane.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciężki to temat, aczkolwiek wpis prezentuje się ciekawie. Racją jest to, że w Polsce brakuje tolerancji, ale niestety taki kraj.
  Pozdrawiam,
  Aldrazek

  OdpowiedzUsuń
 22. W naszych czas brakuje tolerancji😔

  OdpowiedzUsuń
 23. Jestem w 100% tolerancyjna. Nie wiem jak bardzo trzeba mieć nawalone w mózgu żeby myśleć, że osoby homoseksualne są chore i że trzeba to leczyć. Nigdy nie zrozumiem. Mam wokół siebie takich ludzi i niczym się od heteroseksualnych osób nie różnią. Nie, ja nigdy tego nie zrozumiem.
  Pozdrawiam kochana,
  frydrychm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 24. Mieszkam już jakiś czas poza Polską i bardzo szybko przyzwyczaiłam się do panującej tutaj tolerancji. Kiedy przyjeżdżam do kraju,oglądam i czytam polskie media to nie mogę wyjść z szoku. Naprawdę bardzo nam daleko do innych krajów :(

  OdpowiedzUsuń
 25. Szkołą już dawno za mną, ale z tego, co się orientuję moja 'szkoła z tradycjami' raczej nie byłaby chętna do organizacji takiej akcji ...

  OdpowiedzUsuń
 26. Polska jest bardzo nietolerancyjnym krajem i myślę, że powinno się czegoś takiego uczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Traktujmy drugiego człowieka tak, jak sami chcemy być traktowani.

  OdpowiedzUsuń
 28. Mega post i także uważam, że powinno się więcej o tym mówić. Osoby, które są w pewnym stopniu "autorytetem" naszego świata powinny chociażby spróbować zaakceptować to, co niesie nam rzeczywistość...

  malusiawerusia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 29. Jak wiele jeszcze w zakresie tolerancji jest do zrobienia.

  OdpowiedzUsuń
 30. Tolerancja jest najwazniejsza! Super wpis!
  Pozdrawiam Eva

  OdpowiedzUsuń
 31. Zgadzam się ! Tolerancja jest bardzo ważna i uczy pokoju !

  OdpowiedzUsuń
 32. Piękny wpis. Niestety Polacy nie należą do tolerancyjnych osób. A tak przy okazji- piękna tęcza!

  OdpowiedzUsuń
 33. Racja torerancji powinni uczyc w szkole z tym sie zgodzę😘 pozdrawiam gorąco

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja staram się być tolerancyjna :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Ja niestety nie wypowiem się pod tym wzgledem...

  OdpowiedzUsuń
 36. Czasy są dziwne, a człowiek człowiekowi wrogiem...niestety. Oby to się zmieniło! Warto być tolerancyjnym, gdyż każdy jest wyjątkowy i zasługuje na szczęście:)

  OdpowiedzUsuń
 37. Mam nadzieje ze kiedyś będzie lepiej

  OdpowiedzUsuń
 38. Nie lubię nakładek na zdjęcie profilowe :D Poza tym, pełna zgoda.
  Nie rozumiem, dlaczego "tęczowy piątek" spotkał się w wielu miejscach z tak negatywną reakcją. Przecież nawet konserwatywne środowiska powinny dbać o rzetelną wiedzę na temat mniejszości seksualnych. One będą istniały, czy się to komuś podoba, czy nie.

  OdpowiedzUsuń
 39. Trzeba uczyć chociaż o tolerancji

  OdpowiedzUsuń

Nie martw się, ochrona danych osobowych obowiązuje zgodnie z RODO.
Nie wymieniam się obserwacjami.
Jeśli masz skomentować nie odnosząc się w ogóle do tematu posta to odpuść.